Dodany: 2019-03-08 12:59:43 Warsztaty patriotyczno - historyczne OKM 1940 Kategoria: Ważne ;
7 marca 2019 r. w Zespole Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie odbyły się warsztaty patriotyczno – historyczne OKM 1940 „Ostaszków – Kalinin – Miednoje” dla uczniów szkół gminy Milejów, które poprowadził Pan Jarosław Olbrychowski, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” w Łodzi.
Pan Dyrektor Dariusz Szafranek powitał przybyłych gości w osobach: Pan Krzysztof Niewiadomski, Starosta Łęczyński; Pan Jarosław Olbrychowski, Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” w Łodzi ; Pan Grzegorz Barczyński, członek Rady Doradców Stowarzyszenia; podinspektor Sławomir Cielniak, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łęcznej; podkomisarz Mariusz Kawalerski, Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Łęcznej; sierżant sztabowy Wojciech Skalski; aspirant Magdalena Krasna, Oficer prasowy KPP w Łęcznej; starszy sierżant Izabela Zięba oraz starszy sierżant Anna Biziorek – policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii.
Pan Krzysztof Niewiadomski, Starosta Łęczyński, odczytał pismo skierowane do uczestników warsztatów, w którym podkreślił, że „[…] jesteśmy tutaj, by wspólnie zgłębiać historię, uczcić pamięć tysięcy ofiar, a także by z doświadczeń przeszłości czerpać siłę i mądrość do budowania teraźniejszości. Wspomniał o tysiącach ofiar, m.in. oficerów wojska i policji, rozstrzelanych wiosną 1940 roku. „Zbrodnia katyńska stanowi symbol zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego, który chciał pozbawić nas intelektualnych i kulturalnych elit […]” – podkreślił Pan Starosta.
Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, Pan Jarosław Olbrychowski, wygłosił wykład w 100-lecie powstania Policji Państwowej, dotyczący etosu służby funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP i Policji Województwa Śląskiego. Sięgając do przeszłości, do 1940 roku, Prezes Stowarzyszenia podkreślił, że na około 22 tys. polskich obywateli zamordowanych wiosną 1940 roku, ponad 8100 stanowili funkcjonariusze Policji Państwowej II RP.
Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi wręczył uczniom drobne upominki na pamiątkę spotkania.
Pan Dyrektor, Dariusz Szafranek, podziękował Panu Jarosławowi Olbrychowskiemu za interesujący w treści wykład oraz licznie przybyłej młodzieży ze szkół gminy Milejów za obecność na warsztatach.